Proces gojenia się brwi permanentnych: czas i etapy
Brwi permanentne to popularny zabieg pozwalający na trwałe podkreślenie kształtu i wyglądu brwi. Makijaż permanentny zyskuje coraz większą popularność, szczególnie wśród osób, które chcą zaoszczędzić czas na codziennej pielęgnacji. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, kluczowe jest zrozumienie procesu gojenia się, który przebiega w kilku etapach. Poniżej przedstawiamy, jak długo trwa gojenie oraz jakie zmiany zachodzą w tym czasie.
Bezpośrednio po zabiegu
Po wykonaniu brwi permanentnych skóra wokół brwi może być zaczerwieniona i lekko spuchnięta. Pigment początkowo wydaje się intensywny, ale w ciągu kilku dni jego kolor może się zmieniać. Makijaż permanentny wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zapewnić prawidłowy proces regeneracji. Ważne jest, aby:
- unikać dotykania brwi,
- przestrzegać zaleceń specjalisty dotyczących pielęgnacji,
- zaufać procesowi gojenia,
Pierwsze dni po zabiegu
W pierwszych dniach skóra w okolicy brwi może być wrażliwa i musimy pamietać, że jest to w jakims sensie kontrolowana rana, którą musimy zachować w czystości aby proces gojenia był prawidłowy. Najważniejsze by
- stosowaź się do zaleceń pozabiegowych i upewnić się jeżeli o czymś zapomniałyśmy lub coś było nie jasne,
- unikać kosmetyków na bazie alkoholu,
- zrezygnować z eksfoliacji kwasami oraz stosowania kremów z skłądnikami aktywnymi w obrębie brwi, która może podrażnić skóre,
- nie nakładać makijażu w obrebie świeżej pigmentacji
W tym okresie brwi permanentne mogą wyglądać na nieco ciemniejsze niż oczekiwano, ale to naturalna część procesu gojenia. Makijaż permanentny wymaga czasu, aby pigment mógł się ustabilizować.
Etap łuszczenia
Kilka dni po zabiegu, zazwyczaj jest to 8 - 10 dzień, rozpoczyna się naturalny proces łuszczenia się skóry. W tym czasie:
- mogą odpadać niewielkie fragmenty naskórka,
- może pojawić się delikatny świąd, co jest normalnym objawem,
- nie wolno drapać ani usuwać łuszczącej się skóry, aby uniknąć zakażenia i utraty pigmentu.
Proces łuszczenia jest szczególnie ważny dla trwałości efektu, jaki daje makijaż permanentny. Pamiętaj, że każda ingerencja w ten etap może wpłynąć negatywnie na końcowy wygląd brwi permanentnych.
Stabilizacja pigmentu
Proces stabilizacji pigmentu trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od rodzaju skóry i wieku. W tym czasie kolor brwi może stopniowo się zmieniać, osiągając ostateczny wygląd. Aby zapewnić trwałość efektu, należy:
- unikać nadmiernego nasłonecznienia,
- chronić brwi przed chlorowaną wodą w basenach,
- stosować się do zaleceń pielęgnacyjnych.
Brwi permanentne po zakończeniu procesu gojenia prezentują się naturalnie i estetycznie. Makijaż permanentny może wymagać drobnych poprawek, które są standardową częścią procedury i które kontroluje się na drugiej wizycie czyli dopigmentowaniu.